Okul İş Güvenliği

OKULLARDA DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER (DÖF)

1- KAPILARDA DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER .

A-KAPI KOLLARI DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Klasik Kapı kolları: Okullarda kullanılan mevcut kapı kolları kullanışlılık ve sağlamlık konusunda sorun oluşturur. Klasik kapı kolları ucuzluk veya pahalı olması kullanışlı kılmaz. Bu kapı kolları tasarım ve yapım özelliği nedeniyle okul kullanımı için sağlıklı değildirler. Sivri uçlu olmaları, bıçak gibi uca sahip olmaları, L şeklinde çıkıntı oluşturmaları vb. sorun oluştururlar. Kapı üzerine vidalar ile bağlanması, pik döküm olması, vb. nedenler ile kırılmalar çok olur. Ayrıca kapılar: Kapı açmak için, kapı ile oyun amaçlı oynama vb. nedenler ile aşırı kuvvetlere maruz kalırlar. Duvarlara çarpa, duvar sıva ve boyasına zarar verme olur.

Güvenli Kapı kolları: Tasarım ve yapım özelliği ile okul kullanımı için sağlıklıdırlar. Uçları yoktur. L şeklinde çıkıntı oluşturmazlar. Kollar iç ve dış taraftan birbirlerine vida ile bağlanmıştır. Kapı ağaç kısmına kuvvet uygulanmaz. Ayna diye isimlendirilen bariyerli kısım kapı üzerindeki izleri kapatır güzel bir görüntü oluşturur. Kapı açmak için parmak uçları ile kuvvet uygulanır. Aşırı kuvvet uygulamaya ve oyun amaçlı kullanıma müsaade etmez.

Kapı menteşelerinin ömrünü uzatır. Kapı kollarının duvarda çarpma sonucu iz oluşturmalarını önler.

B-KAPI MENTEŞELERİ DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Menteşeler kapıları hareket edebilecek şekilde tutan araçlardır. Bir çok menteşe türü vardır. Kapı ağırlığına, kapı özelliğine göre menteşe kullanılır. Klasik menteşeler okullarda fazla sağlıklı çalışmaz. Kapıların çok fazla açılıp kapanması, kapı çarpmaları, kapıların üzerine asılma, binme vb. nedenler ile kapı ayarları çabuk bozulur.

Okul kapıları için en uygun menteşelerden biri tablalı tip menteşe dir. Tablalı menteşe kapı kasasına ve kapı üzerine uygun şekilde takıldığında kapı ayarları uzun süre değişmez. Kapılar sağlıklı çalışır.

C- KAPI ARASINA PARMAK SIKIŞMASI: DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

İlkokullarda, Ana okullarında sıklıkla yaşanır. Kapı menteşe aralarına körük uygulaması ile önlem alınabilir.

D- KAPI KİLİTLERİ: DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Kapı kilitleri farklı tür ve markalarda olabilir. Okullarda kapı kilitleri zamanla bozulabilir.

Kapı kilitleri barel göbekli kilit ve oda kapı kilidi olarak iki türde tercih edilebilir. oda kapı kilidi ucuz ve kullanışlıdır. Barel göbekli kilitler oda kapı kilidinin iki kat fiyatıdır.

Makaralı veya silindir kilit kullanmak çok da sağlıklı değildir. Kapı ayarları bozulur, kapı hava akımı ile kendisi açılır. Kapı çarpmaları artar. Öğrenci el yerine ayak kullanmaya başlar.

2-PENCERELERDE DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

A- Sınıf Pencereleri; havalandırma, ısı yalıtımı, su yalıtımı, ışık alma,vb. amaçlar için yapılmış araçlardır. Zaman zaman amacı dışında kullanılabiliyorlar, kullananlara veya ortamda bulunanlara zara verebiliyorlar.

Pencere emniyet kilidi: Pencerelerin açılmasını sınırlandırırken havalandırma imkanı da sağlayan anahtarlı halatlı, zincirli ürünlerdir.

B- Tuvalet Pencereleri: Tuvaletler deki pencereler genellikle dikey olarak iç tarafa açılır. Kenarlarında vasistas makaslar bulunur. Dikey açılan pencereler vasistas makastan kurtulduğunda çok tehlikeli olurlar. İnsan baş yaralanmalarına neden olabilirler. Veya pencere menteşe, kulp, cam vb. kırılmasına neden olurlar. Tehlikeyi azaltmak için Emniyet kelepçesi uygulanmalıdır.

C-Pencere Aksesuarları: Pencere Kulpları, zamaklar, ispanyolet conta-fitil. vb.

Pencereler den soğuk geliyor: Fitiller yerlerinden çıkmış, Zamaklar kırılmış olabilir.

3- MERDİVENLERDE DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Okul Merdivenleri dikey hareketliliğin yoğun olduğu yerlerdir. Merdivenleri güvenli hale getirmek için merdiven boşlukları kapatılarak tehlikeli olmaktan çıkarılmalıdır. Merdiven boşlukları ucuz maliyet ile kapatmanın yolu file ile kapatmaktır.

Merdiven filesi gözenek aralığı 5 cm den fazla olmamalıdır. Ağ ipinin kalınlığından ziyade örgü biçimi, TSE olması, metrekare taşıdı yük vb. önemlidir.

4 LAVABOLARDA DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Okul Öğrenci lavaboları denetim ve kontrolü zor olan yerlerdir. Lavaboların temizliğini sağlamak, sabun bulundurmak, vb. sorunlar yaşanır.

5 KORİDORLARDA DÜZENLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Koridorlar hareketliliğin yoğun olduğu yerlerdir. Koridorlara doğru açılan kapılar, koridor duvarlarına asılı pano dolap vb. araçlar sorun oluşturur.