Alper’in yaşam güvenliği; Merdiven file

Alper’in yaşam güvenliği; Merdiven güvenlik filesi

Sosyal medyanın gençlerin hayatının parçası olduğu bir gerçek.

Gençler bir araya geldiklerinde sosyal medya paylaşımları üzerine konuşuyorlar. Kimi beğendiği bir fotoğrafı, videoyu arkadaşına telefon ekranından gösterir, kimi fotoğraf ve videoların tarifini yapmaya çalışır.

Alper’in ablası Alpnur evlerinden uzakta bir lisede öğrenci. Çünkü ev yakınında uygun lise yok.

Alpnur okuluna toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmekte. Kimi zaman dolmuş, kimi zaman otobüs bazen de taksi.

Alpnur okulunda arkadaşları ile sosyal hayata hazırlanmakta sosyalleşmektedir. Ders programında boşluklar olduğu saatlerde bazen okulun tenha yerlerinde toplanırlar bazen de hava durumuna göre okul bahçesinin uygun bir yerinde vakit geçirirler. Bu toplanmalarda telefon kurcalamak dışında fazlada bir faaliyetleri olmazdı.

Alpnur ve arkadaşları çok beğeni alacak video oluşturmanın arayışındaydılar.

Aynı şehirdeki bir lise öğrencisi bir video çekmiş gençler arasında çok popiler olmuştu. Video görüntüsünde; bir erkek öğrenci sınıf penceresinde görülüyor, devamında pencereden dışarı doğru sarkıyor, yan taraftaki diğer pencereden içeri giriyordu. Videonun çekildiği sınıfın okulun son katlarına ait olduğu yükseklikten fark ediliyordu.

Alpnur’da benzer bir video çekerek popiler olmak istiyordu. Tam o anda gözüne merdiven boşluğuna gerilmiş file takıldı. Tam bir hamak gibi yapılmıştı.

Okul ortamında bulundukları katta sessizlik vardı. İdari kat aşağıda, nöbetçi öğretmen de teneffüslerde gelirdi.

Hemen telefonun kamerasını ayarladı, arkadaşına uzattı.

Video acelece çekilmeliydi kimseye yakalanmadan.

Merdiven kenarından arkadaşından destek alarak aştı. Merdiven boşluğuna gerilmiş file üzerine arkadaşının eline tutunarak uzandı. O sırada diğer arkadaşı da video çekmeye başlamıştı bile.  Eteğini düzeltmek için arkadaşının elini bırakmıştı ki tüm ağırlığı merdivene gerilmiş fileye bindi. Bir anda file bağlantıları boşa çıktı çığlıklar içinde zemin kata doğru düşmeye başladı…

O kadar çok gürültüye okuldaki herkes odasından dışarıya fırladı. Olanlar inanılacak gibi değildi tam bir facia yaşanmıştı.

Alper’in okulunda cep telefonu kullanan öğrenciler yoktu. Ne de olsa yaşları küçük olduğu için okula telefon getiren olmazdı. Olsa da öğrenciler arasında fiziksel oyunlar oynandığı için telefon taşımak sorun olurdu.

Alper okulunun merdivenlerin ne şekilde kullanıldığını gözlemledi: Öğrencilerin iniş ve çıkış yönleri işaretler ile belirtilmiş, öğrenciler de bu işaretlemelere göre hareket ediyorlardı.

Bazı öğrenciler inişlerde arkasının omuzundan destek alarak merdiven trabzanından kayarak iniyordu. Merdiven boşluğundan düşmeleri an meselesiydi.

Alper hemen sınıf öğretmeni ile konuşarak tehlikenin boyutunu ortaya koydu. Lise de yaşanmış olayda okulların gündemindeydi. Sınıf öğretmeni okul idaresinin merdiven güvenliği için çalışmaya başladığını yakın zamanda merdivenlere güvenlik filesi yapılacağını tüm sınıfa anlattı. Merdiven trabzanından kayarak inmenin çok tehlikeli olduğunu belirtti.

Alper okulunda merdiven güvenlik filesi yapılacağı için çok mutlu oldu.

(Okul İSG kurulu; Okullar için güvenlik filesi hakkında araştırma ve incelemelerde bulundu. File yapımında yapılan hataların öğrenciler için daha da tehlikeli olabileceğini belirledi.

Yatay file montajı, ehil olmayan kişilerce yapılan file montajı, TSE standartları olmayan malzeme kullanımı hatalardan bazılarıydı.

Olması gereken: hareketleri kısıtlamayacak biçimde güvenliği sağlayan dikey, ehil kişilerce yapılan file montajı, TSE li malzeme kullanımı.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.