Engelli Karısı İçin İnternet’i İcat etmiş.

Sadece işitme engelli eşinin uzaktaki kişilerle iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla internetin tohumlarını eken Vinton Cerf, şu an milyonlarca kullanıcısı olan dev bir ağın mucidi ve babası olarak anılıyor.

23 Haziran 1943 doğumlu Vinton Cerf, California’daki Stanford Üniversitesi’nde Matematik mühendisliğinde okudu.

1966 yılında üniversiteyi bitiren Cerf, doğuştan işitme engelli olan Sigrid ile tanıştı ve ona büyük bir tutkuyla bağlanarak evlendi. Eşini çok seven Cerf, onun dış dünya ile iletişim sağlayamamasına üzülüyor ve buna bir çözüm bulmak istiyordu.

O sıralarda Cerf, bilgisayarlar arasındaki veri transferini belirli temellere oturtmaya yönelik çalışmalar yapmaktaydı.

Aynı dönemlere denk gelen süreçte ise Amerikan ordusu, Arpanet isimli internet benzeri geniş bir yerel ağ kurmuştu. Yıl 1969 idi. Bu sistem, tamamen güvenlik amaçlı bir iletişim ağı olduğundan kendi sınırları içerisinde hapsolmuş bir yapıya sahipti.

Cerf, araştırmalarında bu sistemi ilham kaynağı olarak kullandı ve eşinin diğer insanlarla iletişim kurabilmesini sağlayabilmek için sistemi yaymaya başladı. Diğer bilim adamları tarafından da ilgi gören çalışma 1970 yılında resmen kullanılmaya başlandı.

1973-1978 yılları arasında TCP/IP protokolünün geliştirilme sürecinde yer aldı. Bu protokolün resmen kullanılması ile dünyanın her yerinden internete bağlanmak mümkün oldu.

Bu noktada Cerf işin fikir adamıydı yani kıvılcımı çakan kişiydi. Daha sonra mail, web, html vs. gibi birçok yenilik ve teknoloji diğer bilim adamları tarafından bulunup geliştirildi.

Sadece işitme engelli eşinin uzaktaki kişilerle iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla internetin tohumlarını eken Cerf, şu an milyonlarca kullanıcısı olan dev bir ağın mucidi ve babası olarak anılıyor.

Sayısız ödül alan Dr. Cerf, tüm bu takdirleri 1992 yılında aldığı “İnternet Dünyasının Başkanı” ödülü ile taçlandırdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.