Yalıtkan Paspas Nedir?

Yalıtkan Paspas Nedir?

Yalıtkan paspas, çalışanların elektrik ile temas etme riski bulunan alanlarda insanlar ile yer arasında izolasyon yaparak elektrik çarpmasını önleyen yalıtkan malzemelerdir.

Yalıtkan Paspas Nerelerde Kullanılır?

İzole paspas yani yalıtkan paspaslar, insanları başka kişisel koruyucu ekipman kullanmasalar bile elektrik çarpmasından korumak amacıyla tasarlanmış ürünlerdir. Mevcut elektrik akımına uygun yalıtkan paspas kullanılması durumunda %100 koruma sağlayabilmektedir.

Bu açıdan bakıldığından elektrik çarpma riski bulunan tüm alanlarda yalıtkan paspas kullanmak mümkündür.

Mevzuat açısından incelediğimizde ise “İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik” ekinde yer alan aşağıdaki madde gereğince elektrik tesisatı iş güvenliği önlemleri alınmalıdır.

Elektrik tesisatı yönetmelik
4 – Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur.

Ayrıca “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” Madde 33 ile koruyucu yalıtma yapılması gereken alanlar belirlenmiştir. Buna göre sabit elektrik işletme araçlarında koruyucu yalıtım uygulanmalıdır.

Bu iki yönetmelikten yola çıkarak doğrudan izole paspas kullanmak mecburidir denemez ancak sabit elektrik tesisatı elemanlarında koruyucu yalıtım yapmanın en etkili yolu izole paspas kullanmaktır.

Geçmişte yürürlükte olan ancak kaldırılan “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü” birçok madde ile yalıtkan paspas kullanımını zorunlu tutmuştur.

Sabit elektrik tesisi elemanları olarak elektrik panosu, kompanzasyon panosu, trafo gibi bölümler ifade edilir. Yani işyerinde tüm panoların önünde sabit yalıtkan paspas bulunması gereklidir.

Sigorta kutularının önünde yalıtkan paspas bulunması ile ilgili yasal bir dayanak olmayıp elektrik mühendisleri arasında da fikir birliği yapılamamaktadır.

Yalıtkan Paspas Özellikleri

Yalıtkan paspasların mutlak suretle elektriği iletmemesi gereklidir. Bu nedenle %100 yalıtkan malzemeden yapılmış olmaları gerekir. Yalıtkan paspasların dayanıklılık seviyeleri TS EN 60243-1 standardına göre ölçülmekte olup mutlaka standartlara uygun izole paspas kullanılmalıdır.

5 farklı türde izole paspas kullanmak mümkündür. Kullanılacak izole paspas, maruz kalınma ihtimali olan elektrik akımı şiddetine göre seçilmelidir.

KalınlıkDayanıklılık Değeri
2 mm.10 kV
3 mm.20 kV
4 mm.36 kV
5 mm.40 kV
10 mm.50 kV

İzole paspas, esnek, dayanıklı ve kaymaz yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca ısı ve neme dayanıklı malzemeden üretilmelidir.

Elektrik risklerinden korunmak için birincil yöntem elbette izole halı kullanmak olmamalıdır. Tüm elektrik tesisatı kaçak akım rölesi ile koruma altına alınmalı, iletken alanlar yalıtkan malzeme ile kaplanmalı ve topraklama yapılmış olmalıdır.

Tüm bu önlemlere ek olarak izole halı kullanmak çok daha doğru bir önlemdir.

Yalıtkan paspas, elektrik çarpması riskine karşı tek başına önlem olarak kabul edilemez.

OKULLARDA YALITKAN PASPAS : Okul koridorları yalıtkan malzeme olan fayans, karo vb. malzemelerden yapılmış olup sık aralıklar ile temizlik amaçlı pas pas ile silinmektedir. Okul koridorlarına pano altlarına konulan yalıtkan paspasların koridor temizliğine engel oluşturdukları bir gerçektir. Ayrıca koridorlarda ayak takılmalarına ve düşmelere neden olmaktadır. Okul iş güvenliği denetimlerine hazırlık amaçlı idarecilerin yaptırmak zorunda kaldıkları faydasından çok zararı olan bu uygulama yeniden değerlendirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.