Yatağın Altına Kalıp Sabun Koyun: Nedeni Sizi Şoke Edecek

Mehmet Öz: Çarşafınızın altına sabun koyun

Huzursuz bacak sendromu, ayakları kontrol etmeyi sağlayan sinir sistemindeki anormallik nedeniyle ortaya çıkan ve uyku esnasında bacaklarınızda rahatsız eden bir hastalıktır. Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz, bu hastalığa karşı rahat uyuyabilmek için çarşafın altına sabun koymayı önerdi.

Huzursuz bacak sendromu, ayakları kontrol etmeyi sağlayan sinir sistemindeki anormallik nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Uyku esnasında bacaklarınızda rahatsızlık oluşmasına neden olur.

Altında Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi nedenler yatabilir. Alınan bazı ilaçlar ve gebelik de huzursuz bacak sendromunu tetikleyebiliyor.

Lavanta sabunu koyun

Dr. Mehmet Öz ise buna doğal bir çözüm öneriyor.Henüz yöntemin işe yaradığını kanıtlayan bilimsel bir çalışma olmasa da sabunda yer alan sodyum klorürün ciltten vücuda girdiği biliniyor.

Amerika’da yaşayan Türk doktor Mehmet Öz bu durum için kas gevşetici özelliğinden dolayı lavanta sabununu öneriyor.

Böcek ısırıkları

Böcek ısırıkları can yakıcı olabiliyor. Neyse ki evde bulunan malzemelerle acıyı azaltabiliyorsunuz. Böceğin ısırdığı yeri ıslak sabunla ovalayın. Acının azaldığını hissedeceksiniz.

Kokusu

Çiçekler ve mumlar güzel koksa da onların çok daha iyi bir alternatifi var. Basitçe, koku olan yere sabun bırakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dolabınıza ya da nereye koymak istiyorsanız sabunun etrafını sarmak.

REM uykusu davranış bozukluğu

Huzursuz bacak sendromu aslında REM uykusu davranış bozukluğunun bir belirtisidir ve dünya çapında milyonlarca kişiyi etkiler. Uykunuzda bacaklarınızın sürekli hareket etmesini önlemek için çarşafınızın altına sabun yerleştirmeniz yeterli. Kulağa tuhaf gelse de deneyenler işe yaradığını söylüyor.

Bahçede

Bahçenizdeki zararlı böceklerden kurtulmak için kimyasal kullanmak zorunda değilsiniz. Kokusu ağır olan sabunları rendelermişçesine bahçeye serpmeniz yeterli.

Gözlük temizliği

Gözlük takanlar, cam buğulanmasının ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirler. Çoğu da yanlış yöntemleri tercih ederler. Yapılması gereken camın sabunla ovalanması ve ardından da temiz ve kuru bezle temizlenmesi. Aynı şeyi banyo aynaları için de yapabilirsiniz.

Fermuar

Sıkışan fermuarlar can sıkıyor. Bunun da önüne sabunla geçmek mümkün. Sıkı fermuarları kolayca açmak için sıkışan yerine önüne ve arkasına sabun sürtmeniz yeterli.

Ayakkabı yumuşatma

En çok para harcadığımız şeylerden biri de ayakkabılarımız. Yine en can sıkıcı şeylerden biri de ayakkabının ayağınıza vurmasıdır. Peki sabunla bunun önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken ayakkabının iç arka kısmını sabunla sürtmek.

Gördüğünüz gibi katı sabun sıvı sabuna kıyasla daha iyi. Her evde sabun bulunması gerekiyor.

Sabunun bilinmeyen faydalarını öğrenmeleri için yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.