Okullarda tehlikeli yerler ve alınabilecek önlemler

Okullarda tehlikeli yerler ve alınabilecek önlemler nelerdir?

Okul türüne göre okullarda tehlike oluşturan yerler farklılık gösterebilir.

Ev, kreş, anaokulu, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve servis, kütüphane, dershane, etüt merkezleri vb yerlerde risk oluşturan yerler hakkında yazımız.

1- Okuldaki kapılar 

A- Bahçe kapıları:

Demir profil, sac vb malzemelerden yapılmıştır. Kumandalı otomatik  veya manuel çalışan türleri vardır. Ağırlıkları fazladır.

Bahçe kapıları: yerinden çıkma öğrencinin üzerine düşme, kapı arasına sıkışma, metal sivri uçlar vücuda batma vb kazalar olabiliyor.

bakkkasd

B-Okul bina giriş kapıları; Personel girişi ve öğrenci girişi amaçlı yapılmış kapılardır.

Kapı kapatıcı hidrolik sistemler kullanılır.  Bu kapılarda yoğun öğrenci giriş çıkışlarında sorunlar yaşanabilir. Kapının açık tutulması için uygun şekilde sabitlenmesi gerekir. Bu sabitleme sağlam olmadığında kazalara neden olabilir.

İç kısımda  çift yönlü açılan kapılarda vardır. Bu kapılar her iki yöne de hareket ettiği için öğrencileri çarpma vb şekilde yaralayabilmektedir. Bazı kurumlarda bu kapılar ip, tel, zincir vb. kullanılarak bağlanmış olup, istenmeden daha da  tehlikeli duruma getirilmiş olur.

 

C- Sınıf ve oda kapıları:

Her sınıfın kapısı vardır. Kapılar ahşap olup koridora doğru açılır.  Kapıların kasaları metal veya ahşap olabilir. Kapılar kasaya menteşe ile hareket edecek biçimde bağlıdır. Menteşe ve bağlantı türleri farklı olabilir.

Sınıf kapıları çocukların en fazla oynadıkları yerdir. Kapıyı salıncak yapar sallanır. Ebe sobe oyunu oynar, kapı arkasına saklanır. vb.

Bu nedenle sınıf kapıları öğrenci yaralanmalarına en çok neden olan yerlerin başında gelir. Okulda en çok yıpranan yer kapı ve çevresidir. Duvar sıva boya kilit, kapı kolu vb.

Sınıf kapıları için kapı sabitleme kilitleri mutlaka kullanılmalıdır. 

Çünkü bu sabitleme kilitleri kapıları sabitleme yaparak tüm riskleri ortadan kaldırır. Kapı menteşelerinden koparılsa bile kapıların öğrenciler üzerine düşmesini engeller.

 

 D-Yangın çıkış kapıları: 

Okullarda en çok sorun oluşturan kapılardandır. Tehlike anında tahliye için kolay açılabilecek biçimde düzenlenmiştir. Kontrolü zordur. Binadan kaçma amaçlı, hırsızlık amaçlı kullanılabilmektedir.

Genel olarak kapılar sağlam yapıda olmalı amacına uygun kullanılmalıdır. Kapı üzerinde ve çevresinde oluşan görülen tehlikeler için hemen önlem alınmalıdır.

2- Okuldaki pencereler

  Okullarda PVC  veya Aliminyum pencereler kullanılmaktadır. Pencere camları genelde ısıcam dır. Pencereler sınıf havalandırması için açılır durumda olmalıdır.

Bazı okullarda güvenlik amaçlı pencere kulpları sökülüp pencere kanatları vidalanıyor, bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü sınıflardaki  oksijen seviyesi düşüyor. Beynimizin çalışması için oksijen gereklidir. 

Pencerelerin güvenliğini sağlamak için  pencere sınırlayıcı halatlı kilitler kullanılmalıdır.

3-Lavabolar

Okullarda lavabolar her katta bay bayan olarak bulunur. Öğrenci yoğunluğuna göre tamamı açık veya kısmen açık olabilir. Lavabolarda temizlik, sabun bulunması suların boşa akması vb sorunlar  oluşmaktadır.

Okul lavabolarında sabun sorunu Depolu sabun sistemi ile tamamen çözülür. Bu sistemde pompa olmaması depo haznesinin fazla olması sabun alımını 2 gr ile sınırlanması avantaj sağlar. Kapalı sistem olması ile hijyen kurallarına uygundur.

Öğrenci lavabolarının görevli personel tarafından her teneffüste uzaktan su tutularak yıkanması, yıkama sırasında depolu sabun sisteminden dökülen bir iki damla sabun da ortam temizliğine ve havasına katkı sağlar.

Su tasarrufu sağlamak için; sensörlü devre kesici vanalar kullanılmalıdır. 

Tuvalet taharet musluklarına Sarmal hortum-matik takılması su tasarrufuna katkı sağlar. Sarmal hortum tuvalet ortamı temizliğinin az su kullanımı yapılmasını sağlar.

Okul lavabolarında diğer bir sorun da tıkanıklığa neden olabilecek cisimlerin tuvaletlere atılmasıdır. Bu tür tıkanıkları önlemek için tuvalet taşı için yapılmış süzgeçler kullanılmalıdır. 

4-Okulda kullanılan temizlik yöntemi ve maddeleri;

Okullarda paspas ile temizlik sıklıkla yapılır. Paspas kullanımı için uygun yer olmadığı için tuvaletlerde paspas yıkanır ve bekletilir. 

Temizlik paspası özel kovalı sıkma aparatlı paspaslar da kullanılır.

Paspas temiz olmalı pis su ile temiz su karıştırılmamalıdır. Tuvaletlerin paspas temizliği ve depolanması amaçlı kullanılması uygun değildir.

Kimyasal temizlik malzemeleri kullanımı yapan kişiler mutlaka eğitilmelidir. Temizlik maddeleri amacına uygun yerlerde kullanılmalıdır. Temizlik maddeleri birbiri ile karıştırılmamalıdır. Okulda öğrenci varken çamaşır suyu, tuz ruhu vb. maddeler kullanılmamalıdır.

5-Okul Merdivenler:

Okul merdivenleri kaymaz merdiven bantları ile mutlaka kaymaz yapılmalıdır. Kaydırmaz bant 25mm ve 50mm genişliğinde yapılabilir.

 

Merdiven trabzanlarının  kaydırak gibi kullanımı engellenmelidir. 

Trabzanlar el ile temas edilen yerlerdir sık aralıklar ile silinmelidir.

Merdiven boşlukları file ile kapatılmalıdır.

Merdivenler eğitim amaçlı yazı vb ile donatılabilir.

6- Spor oyun alanları:

Spor ve oyun alanlarında kale direği, basketbol potası vb, araçlar sağlam şekilde sabitlenmelidir. Okullarda ölümlü kazaların en çok yaşandığı yerler bu alanlardır.

 

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.